Termosky
Termoska nebo-li termoláhev (Thermos = řecky TEPLO) je speciálně vyrobená láhev sloužící k uchování teploty obsahu, např. teplého nebo studeného nápoje či pokrmu. V roce 1892 termosku vynalezl pracovník Oxfordské univerzity Sir James Dewar, který potřeboval pro účely laboratorních pokusů nádobu, která by po dlouhou dobu udržela velmi chladné tekutiny.

Princip termosky je jednoduchý. Základem je dvojitá vnitřní nádoba s dvojitými stěnami. Z mezery mezi stěnami obou nádob je vyčerpán vzduch. Přes toto vakuum nemůže teplo pronikat vedením, tepelné záření se odráží zpět od stěn, u nádoby uzavřené zátkou je omezen i přenos prouděním.


termosky Tescoma
Ilustrativní obrázek: Termoska SPORTY Tescoma


Od konce 19. století, kdy byla termoska vynalezena, prošla tato velmi užitečná nádoba velkým vývinem. Koncepce termosek se od té doby sice příliš nezměnila, stále jde o dvojité nádoby, kde je mezi jednotlivými stěnami odčerpán vzduch. Přesto prodělaly termosky bouřlivý rozvoj, co se týče designu a odolnosti. Na trhu jsou k dostání kovové a plastové termosky. Plastové termosky dokáží uchovat teplé tekutiny po dobu 6 až 8 hodin, ty kovové po dobu 12 až 16 hodin, ty nejkvalitnější z nich pak i více jak 24 hodin. To je ovšem značně ovlivněno vnější teplotou. Dobu, po kterou uchovávají termosky svůj obsah na požadované teplotě lze ale značně ovlivnit i správným plněním. Pokud se chystáme do termosky nalít horký čaj, termosku před naplněním vypláchneme horkou vodou, pokud chceme v termosce uchovávat zmrzlinu, vypláchneme ji studenou vodou. Užitečnou drobností u dnešních moderních termosek je víčko, které lze po odšroubování použít jako hrníček.

Termosky jsou velmi oblíbené, zejména proto, že přináší pohodu a komfort na cestách, na horách nebo na dovolené. Firma Tescoma nabízí celokovové a umělohmotné termosky s výbornými termoizolačními vlastnostmi. Nerozbitná nerezová termoska SPORTY je vhodná pro použití v létě, v zimě, při sportovní činnosti, v domácnosti, zaměstnání, škole i na cestách. Nerezová termoska SPORTY udrží nápoje dlouhodobě horké nebo studené. Je opatřena jednodotykovým systémem otvírání a hrníčkem, který vám umožní pohodlnou aplikaci nápoje kdekoliv se nacházíte. Obsahuje široké hrdlo pro snadné plnění tekutinami a ledem. Dokonce se stala vítězem testu nerezových termosek v roce 2009.

ETESCOMA.CZ