Teflonové nádobíMateriál TEFLON se poprvé objevil na trhu v roce 1940, kdy se začal uplatňovat při výrobě oděvů - známý Gore-tex materiál - koberců, odlakovačů na nehty a dokonce také na výrobu kontaktních čoček a ve vesmírném výzkumu. Jeho skvělé vlastnosti, jako je nepřilnavost a odolnost proti stárnutí, křehnutí a světlu, se brzy začaly využívat i pro výrobu kuchyňského nádobí. Teflon je vlastně hliník s nepřilnavým povrchem, kterým je potáhlá vnitřní strana nádobí, ten vytvoří velmi jemnou vrstvou plastického materiálu, která díky svým chemickým vlastnostem způsobí, že pokrm nepřilne k povrchu. Jako nejhladší povrch je dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů.

teflonove nádobí Tescoma
Ilustrativní obrázek: Teflonové nádobí

Teflonové nádobí je velmi oblíbené z několika důvodů, a to především kvůli tomu, že je vhodné pro rychlou kuchyni bez připalování, není příliš drahé a snadno se čistí a udržuje. Další velkou výhodou teflonového nádobí je nepřilnavost a s tím související možnost vaření bez nebo s minimem tuku, což je zdravější příprava pokrmů. Teflonové nádobí má vynikající tepelnou vodivost, obdobnou jako v případě hliníku bez nepřilnavého povrchu. Teflonové nádobí se nedoporučuje užívat v mikrovlnné troubě, ale v klasické troubě lze nádobí užívat - záleží na materiálu rukojeti. Přestože je teflon velmi odolný materiál, zacházení s ním má svá pravidla:

  • Používání správných čistících prostředků (mýdlová voda, jar), nikdy ne drátěnka!


  • Vyhnutí se ostrému kuchyňskému nářadí (vidličky, naběračky, ostrých vařeček)


  • Používání dřevěného nebo teflonového kuchyňského nářadí


  • Pozor také na přehřátí teflonového nádobí, dochází pak k vysušování a olupování (vysoké teploty také mohou způsobit vylučování toxických látek z teflonu, proto se doporučuje teflonové nádobí používat pro rychlé vaření - není vhodné např. k pečení masa)


Novinkou jsou antiadhezní nože, které jsou díky svému povrchu šetrné ke krájeným pokrmům. Potraviny se k nepřilnavé čepeli nelepí, nože se snadno čistí.

Koupit teflonové nádobíETESCOMA.CZ