Indukční nádobíIndukční nádobí je nádobí, které se používá pro vaření na indukčních deskách. Vaření je v indukčním nádobí nejrychlejší, nejbezpečnější a spotřebuje nejméně energie. Nádobí pro vaření na indukci nemusí být speciální, potřebuje mít jen feromagnetické dno (litina, smaltovaný kov a podobně). Pod sklokeramickou deskou je totiž indukční měděná cívka, která způsobuje zahřívání dna nádoby, od kterého se pak zahřívá i připravovaný pokrm.

Zřejmě nejlepší nádobí na indukci je to s tzv. sandwichovým dnem. Jeho vrstvy jsou zpracovány tak, aby výměna energie byla ještě efektivnější. Vaření je tedy ještě rychlejší a úspornější. A co víc, u tohoto typu nádobí by nemělo docházet k někdy se objevujícímu efektu indukčního vaření, a sice pískotu při ohřevu.

Nejjednodušším způsobem jak zjistit, jestli je vaše nádobí vhodné na indukci je přiložení magnetu ke dnu nádobí. Pokud se magnet přitiskne, mělo by být teoreticky možné takové nádobí použít. Indukční nádobí bývá často označeno zespodu nádoby grafickým symbolem cívky (několik vlnovek nad sebou), případně slovním označením Induction.

Při používání indukčního nádobí je nutné pro správnou funkci výrobku vybrat správnou velikost plotýnky, tzn. používat plotýnku stejné velikosti nebo menší, než je průměr dna nádobí na indukci. V opačném případě nádobí na indukčním sporáku nefunguje.

Výhody vaření s nádobím na indukci

Při používání nádobí na indukci začne deska při jeho sejmutí okamžitě automaticky chladnout, aniž byste ji museli manuálně vypínat.

Aby deska, respektive určitá plotýnka desky mohla fungovat, musejí být obvykle pokryty alespoň dvě třetiny určené plochy. Toto opatření zamezí zahřívání předmětů položených na desku - příbor, hodinky apod.

Nádobí na indukci je vysoce kvalitní a má dlouhou životnost. Je určeno pro všechny způsoby úprav potravin.

Indukční nádobí je přizpůsobeno pro všechny dostupné způsoby ohřevu, tedy i indukce.

Snad největší výhodou indukčního nádobí je úspora energie při vaření, kterou ocení každá hospodyňka.